Històric de les edicions passades de les Jornades Professionals

Format actual

2020

PROGRAMA DE LES JORNADES 2020
Dimecres 11 i dijous 12 de novembre
Plataforma Zoom

________________________________

[ 11 DE NOVEMBRE ]

10.30 – OPENING
Inauguració Jornades Professionals
Glòria Massana (codirectora del Festival de Cine de Terror de Molins de Rei)
Javier Rueda (coordinador de les Jornades Professionals i codirector del festival)
Marta Forn (PAC – Productors Associats de Catalunya)
Carme Puche (Dones Visuals)
Patricia Sánchez (Responsable de l’Alternativa Pro. Festival de Cinema Independent de Barcelona, l’Alternativa)

11.15 – ESDEVENIMENT 1 – TALK (30′)
Experiencias de un productor independiente
Marc Carreté (Creatures of the Dark)

12.00 – ESDEVENIMENT 2 – CASE STUDY (30′)
El camino del corto al largo: “Baghead”
Alberto Corredor (director)

12.45 – ESDEVENIMENT 3 – ROUND TABLE (75′)
Distribución en la era de la covid-19: presente y futuro
Ángeles Hernández (Mr Miyagi)
Javier Díaz (Coruya Cine)
Luis Miguel Rosales Diz (Wild Duck Productions / Planet Horror)

DINNER BREAK

16.00 – ESDEVENIMENT 4 – CASE STUDY (60′)
Apostar por la ópera prima: “Visitante”
Sebastian Mery (Life&Pictures)
Alberto Evangelio (director)

17.15 – ESDEVENIMENT 5 – WORKSHOP (90′)
Mejora tu pitch: claves y consejos. ¡Ponte a prueba!
Eva Fontanals (Arpa Films)

18:45 – CLOSING
Tancament 1a Jornada

________________________________


[ 12 DE NOVEMBRE ]

10.45 – PITCHING OPENING
Benvinguda al Pitching de Projectes 2020
Javier Rueda (coordinador de les Jornades Professionals i codirector del festival)
Xavi Paz (Excm. alcalde de Molins de Rei)

WARM UP
Explicació de mecànica i presentació de la taula d’empreses
Ikiru Films, Life&Pictures, Sábado Películas, Creatures of the dark, Aved Producciones, Mr Miyagi Films, Coruya Films, Showrunner Films

PICHING
9′ de presentació de projecte + 9′ de q&a taula d’empreses

Projectes:

1. Los durmientes
Didac Gimeno (director y guionista) | Rafael Álvarez (productor)
2. Jodido mundo
Mercedes González (directora y guionista)
3. Cristales en la piscina
Javier Artigas (director y guionista)
4. They came at dawn
Sergi Vizcaino (director y guionista)
5. La mala madre
Alicia Albares (directora y guionista) | Al Díaz (productor)


13.00 – CLOSING
Wrap-up i tancament 2a Jornada
Clausura Jornades Professionals 2020 i brindis final

2019

PROGRAMA DE LA JORNADA 2019
Dijous 14 de novembre
Centre Cultural de la Federació Obrera

________________________________

10.40 – 11.00
Recollida Acreditacions

11.00 – INAUGURACIÓ
Benvinguda als participants

11.15 – TAULA 1 (25′)
Producción independiente de cine de autor:
-Proyecto “Kátharsis” (case study) por Julia Martin Planas (Monstropo)

11.45 – TAULA 2 (25′)
Desarrollar y levantar un proyecto con perspectiva europea e internacional:
– Eventos de coproducción de proyectos work-in-progress en festivales de género por Romain Roll (BIF Market Consultant at BIFFF – Brussels International Fantastic Film Festival) – intervención en inglés

12.15 – TAULA 3 (25′)
Distribución en canales digitales:
– Política de adquisiciones de Movistar+ por Daniel Santis Perón (Movistar+)

12.40 – COFFEE BREAK

12.50 – TAULA 4 (60′)
Producción y distribución de obras con vocación comercial:
– Proyecto “La influencia” (case study) por David Ciurana (coproductor de “La influencia” para Recording Movies)

14.00 – LUNCH BREAK (90′)
Temps lliure per dinar (a càrrec de cada participant)

15:45 – TAULA 5 (75′)
“Cómo hacer un buen pitch:
– Consejos y cosas a tener en cuenta para preparar una buena presentación oral de un proyecto cinematográfico por Andrés Mellinas (Nanouk Films)

17.00 – PRE-PITCH BREAK (30′)
Descans per preparar el pitch

17.30 – PITCHING
Pitching de projectes

Taula d’empreses:
Taula d’empreses:: Xavier Atance (Benece), Marc Carreté (Creatures of the Dark), David Ciurana (Fosca Films), Laura Fernández (Filmax), Gerard Fossas (Aved Produccions), Joan Ginard (Just Films), Andrés Mellinas (Nanouk Films), Xènia Puiggrós (Segarra Films)

Projectes:

1. Disforia
Imanol Ortiz López (director)
2. Aurora
Gerard Rodríguez (productor) | Alex García (ayudante de desarrollo)
3. Las Mantis
Didac Gimeno (director) | Rafa Alvarez (productor)
4. Torero Muerto
Alejandro Miñarro (director) | Berta Canivell (productora ejecutiva)
5. Mondo Fosco
Juan Ignacio Martín Blázquez (guionista, productor, director)
6. Sacamantecas
David Blanka (productor)


19.40-19.45 – CLAUSURA
Agraïments i invitació a l’còctel

19.45 – FINAL COCKTAIL
Còctel final entre tots els assistents i participants

2018

PROGRAMA DE LA JORNADA 2018
Dijous 15 de novembre
Centre Cultural de la Federació Obrera

________________________________

12.00 – INAUGURACIÓ
Benvinguda als participants

12.15 – WORKSHOP 1 (60′)
Mesa sobre distribución en la era digital.
VOD, autodistribución y otras alternativas a la distribución clásica.
con la participación de Marc Carreté y Carlos Pulido Pedraza

13.20 – COFFEE BREAK

13.30 – WORKSHOP 2 (60′)
Producción y distribución independiente (case study)
por Joan Frank Charansonnet

14.30 – LUNCH BREAK (90′)
Temps lliure per dinar (a càrrec de cada participant)

16.00 – WORKSHOP 3 (75′)
Cómo hacer un buen pitch: consejos y cosas a tener en cuenta para preparar una buena presentación de tu proyecto cinematográfico.
por Andrés Mellinas (Nanouk Films)

17.15 – PRE-PITCH BREAK (30′)
Descans per preparar el pitch

17.45 – PITCHING
Pitching de projectes

Taula d’empreses:
Marc Carreté (Creatures of the Dark), Andrés Mellinas (Nanouk Films), Gerard Fossas (Aved Produccions), Xènia Puiggrós (Segarra Films), Joan Frank Charansonnet (Dejavu Films), Cristina Barrantes (Blood Splatter / Tukuri Films)

Projectes:

1. The Bandwagon Effect
Simón Lorenzo Ortiz (guionista, director) | Daniel Valladares Pardo (asist. dirección)
2. Kátharsis
Julia Martin Planas (directora y guionista) | Ananda Payan Jimenez (produccion) | Maite González Barranco ( produccion)
3. El Reflejo del Mito
Raquel Choy (directora/guionista) | Juan Manuel Moran (editor)
4. Danza de Buitres
Alicia Albares (directora) | Al Díaz (productor)
5. Crookedwood
Alberto Corredor Marina (director)


19.40 – CLAUSURA
Agraïments i invitació a l’còctel

19.45 – COCKTAIL
Còctel final entre tots els assistents i participants

2017

PROGRAMA DE LA JORNADA 2017
Dijous 16 de novembre
Centre Cultural de la Federació Obrera

________________________________

12.00 – INAUGURACIÓ
Benvinguda als participants

12.15 – WORKSHOP 1 (60′)
Cómo preparar una buena estrategia de distribución y envío a festivales.
Criterios de selección y programación de un festival.
por Agustí Argelich (Filmets; TV3)

13.20 – COFFEE BREAK

13.30 – WORKSHOP 2 (60′)
Cómo valorar tu proyecto. Elaboración del presupuesto y el plan de financiación
por Norbert Llaràs (Alhena Production)

14.30 – LUNCH BREAK (90′)
Temps lliure per dinar (a càrrec de cada participant)

16.00 – WORKSHOP 3 (75′)
Cómo hacer un buen pitch: consejos y cosas a tener en cuenta para preparar una buena presentación de tu proyecto cinematográfico.
por Ventura Durall (Nanouk Films)

17.15 – PRE-PITCH BREAK (30′)
Descans per preparar el pitch

17.45 – PITCHING
Pitching de projectes

Taula d’empreses:
Marc Carreté (Creatures of the Dark), Laura Fernández (Filmax), Ventura Durall (Nanouk Films), Alberto Marini (Rebelión Terrestre), Norbert Llaràs (Alhena), Gerard Fossas (Aved Produccions)

Projectes:

1. Carne débil
Mik J. López (director i co-guionista) | Antonio Garrido (co-guionista)
2. La vendimia
Xènia Puiggrós (guionista) | Albert Vilardaga (guionista)
3. Francostein
Asier Abio (director) | Mentxu Sesar (productora)
4. Habitada
Gabi Morales (guionista y co-directora) | Pol Diggler (co-director)
5. Conejo blanco
Ricardo A. Ferreira O. (director y guionista)


19.40 – CLAUSURA
Agraïments i invitació a l’còctel

19.45 – COCKTAIL
Còctel final entre tots els assistents i participants

Format original

2015

PROGRAMA DE LA JORNADA 2015
Divendres 13 de novembre
Restaurant La Peni

________________________________

17.00
Arribada participants

17.30
Presentació individual

17.45
Sessió Networking Empreses/Directors

18.45
Entrevistes concertades

Empreses participants:
Aved Producciones (Javier Rueda), Terrorweekend (Juan Antonio Barnes), Visual Group (Sergio Barnes), Totem Producciones (Rafaela Rivas), TV3 (Susanna Jiménez)

Participants:
Marc Carreté (Director)
Jacint Espuny (Director)
Ignacio F. Rodó (Director)
Jan Martínez (Director)
David Muñoz (Director)
Anna Ishida (Actriz)


19.30 – Aperitiu

2014

PROGRAMA DE LA JORNADA 2014
Divendres 7 de novembre
Restaurant La Peni

________________________________

17.00
Arribada participants

17:15h
Benvinguda a càrrec de Marc López (Departament Cultura Generalitat)

17.30
Presentacions empreses i directors/es

17.45
Sesió Networking

19.00
Entrevistes concertades

Empreses participants:
A Contracorriente Films (Xavier Rubí), Docs Barcelona (Joan González), Aved Producciones (Javier Rueda), Terrorweekend (Juan Antonio Barnes), Monzón Films (Manuel Monzón), Valentí Films (Lluís Valentí), Visual Group (Sergio Barnes), Isaan Entertainment (Xavier Catafal), Beniwood (Alberto Evangelio), Claqueta Y Acción (David Sanz y Germán Ossorio), WTP Film (Marina Anna Eich), Tema Distribuciones (David Fernández), Tyrannosaurus Entertainment (Jose Rodríguez)

Institucions Convidades:
Departament de Cultura de la Generalitat de Catalunya (Marc López), Proa (Montserrat Bou)

Participants:
Sergi Vizcaino (Director)
Victor Palacios (Director)
Amadeu Artasona (Director) | Francesca Prat (Productora)
Carlos Mezo (Director)
Pep Bonet (Director i fotògraf)
Rafa Dengrà (Director) | Eva Ayats (Productora)
Miguel A. Font (Director)
Guy Pigden (Director)
Alysa King (Actriu)
Oliver Garcia (Director)
Chelsey Burdon (Directora)
Rafaela Rivas (Directora) | Genís Lama (Productor)


19.30 – Aperitiu

2013

PROGRAMA DE LA JORNADA 2013
Divendres 1 de novembre
Restaurant La Peni

________________________________

17.00
Arribada participants

17:20
Benvinguda a càrrec de Xavi Paz (Regidor de Cultura de l’Ajuntament)

17.30
Presentacions empreses i directors/es

18.00
Sesió Networking

18.30
Rondes concertades

Empreses participants:
Jinga Films (Julian Richards), Christian Hallman (EFFF), Aved Producciones (Javier Rueda), Terrorweekend (Juan Antonio Barnes), A Contracorriente Films (Xavier Rubí), Apuntolapospo (Neus Hernández), NRD Multimedia (Domingo Ruiz y Albert Reverter), Tyrannosaurus Entertainment (Jose Rodríguez), Alfa Pictures (David Alfaràs)

Participants:
Éric Falardeau (Director)
Paco Ruiz (Director)
Miguel A. Font (Director)
Rafa Dengrà (Director)
David Muñoz (Director)
Arantxa Echevarría (Directora)
Albert Blanch (Director)
Miguel Ángel Noguera (Director)
Daniel Romero (Director)


19.30 – Aperitiu

2012

PROGRAMA DE LA JORNADA 2012
Divendres 2 de novembre
Restaurant La Peni

________________________________

17.00
Arribada participants

17:20
Benvinguda a càrrec de Ramon Casals (Alcalde de Molins de Rei)

17.30
Presentacions empreses i directors/es

18.00
Sesió Networking

18.45
Rondes concertades

Empreses participants:
Aved Producciones (Javier Rueda), Cinema Maldà (Rafael Dalmau), Copia Cero Producciones (Teresa Enrich), Docs Barcelona / Paral•lel 40 (Elena Subirà), Grupo Balañá (Pedro Balañá), Kifund (Jose Rodríguez), Lavinia Productora (Jordi Ferrerons), Silencio Rodamos / Claqueta y Acción (Andrea Ancibar), Tema Distribuciones (David Fernández), Terrorweekend (Juan Antonio Barnes), The Other Side Films (Javi Prada)

Participants:
Rafa Navarro (Director)
Alberto Evangelio (Director)
Sergi Vizcaino (Director)
Ismael Ferrer (Director) y Josep M. Gusso (Productor)
Marc Velasco (Director)
Ángel Gómez (Director)
Haritz Zubillaga (Director)
Carlos Marques (Director)
Pablo Amodia (Director)


19.30 – Aperitiu

2011

PROGRAMA DE LA JORNADA 2011
Divendres 4 de novembre
Restaurant La Peni

________________________________

17.00
Arribada participants

17:20
Benvinguda a càrrec de Alia Kirchner en representació del CI&VI

17.30
Presentacions empreses i directors/es

18.00
Sesió Networking

18.45
Rondes concertades

Empreses participants:
A Contracorriente Films (Xavier Rubí), Valentí Films (Lluís Valentí), Filmin y Cameo Media (Jaume Ripoll), Aved Producciones (Javier Rueda), Escándalo Films (Sergi Casamitjana / Cristian Verdaguer), aPuntoLaPospo (Alfonso Par), NRD Multimedia (Albert Reverter), Monzón Films (Manuel Monzón)

Participants:
Paco Ruiz (Director)
Guillermo Ruiz (director de Sonia)
Iván Cortázar (director de Sutphin Blvd.)
Rafa Dengrá (director de Alastor)
Ignacio Lasierra (director de La Granja)
Roberto López (director)
José Luís Montesinos (director de Matagatos)


19.30 – Aperitiu

2010

PROGRAMA DE LA JORNADA 2010
Divendres 5 de novembre
Restaurant La Peni

________________________________

17.00
Arribada participants

17:25
Benvinguda a càrrec del Sr. Jaume Gil, en representació del CI&VI, Sr. Jordi Romeu, Regidor de Cultura de l’Ajuntament de Molins de Rei i la Sra. Aurora Moreno, Responsable de Promoció i Difusió del Àrea Audiovisual del ICIC de la Conselleria de Cultura de la Generalitat

17.45
Presentacions empreses i directors/es

18.15
Sesió Networking

19.30
Rondes concertades

Empreses participants:
A Contracorriente Films (Xavier Rubí), A Contraluz Films (Xavier Granada y Rosario Cortijo), Cameo / Filmin (Joan Sala), Vértice Cine (Toni Fonollet), Evohé Films / Waw (Pio Vernis), Nanouk Films (Sergi Martí), Versus / Valentí Films (Ruth Romero), Aved Producciones (Javier Rueda)

Participants:
Rodrigo Atiénzar / Marta Gila (corto Por gloria divina)
Paco Ruiz (curt Tunel)
Rafa Dengrá (corto Brutal Relax)
David Muñoz (curt Brutal Relax)
Adrián Cardona (curt Brutal Relax)
Emiliano Ranzani (curt Langliena)
Sergi Vizcaino (curt El último)
Ángel Martín (curt El último)
Marc Ribas | Anna Solanas (curt Les bessones del carrer de Ponent)


20.00 – Aperitiu

AMB EL SUPORT DE

COL·LABOREN / HAN COL·LABORAT